• Wybierz grupy
Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną Przewodnika EduBroker przygotowanego przez firmę EduBroker Sp. z o.o. zgodnie z wybranymi przeze mnie tematami (zgodnie z Ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. z 2002r, nr 144 poz. 1204 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r.).
*pola obowiązkowe

Innowacje strategiczne w szkoleniach

04 marca 2013


Pośpiech, tak charakterystyczny dla dzisiejszych czasów, wymaga od nas elastyczności oraz mobilności. Od pracowników oczekuje się, że będą cały czas podnosili swoje kwalifikacje. Z drugiej strony, nawał obowiązków i styl życia, polegający na częstej zmianie miejsca pobytu utrudniają fizyczną obecność na różnego rodzaju zajęciach doskonalących. Do tego dodajmy, że dzisiejsze czasy to epoka indywidualizmu, a zatem wszelkie działania mające na celu rozwój kompetencji pracowniczych muszą uwzględniać konkretne uwarunkowania, zdolności i predyspozycje pojedynczych pracowników. Szkolenia skierowane „do wszystkich” są zatem skierowane tak naprawdę do nikogo. 

Współczesny człowiek jest w dużej mierze ukształtowany przez nowoczesne środki przekazu. To one są jego narzędziem pracy oraz rozrywki. Integracja umysłu współczesnych ludzi z Internetem, bo to on jest najważniejszym obecnie medium, zaszła bardzo daleko. Dlatego fachowcy od rozwijania możliwości ludzkiego potencjału muszą uwzględniać stechnicyzowany sposób myślenia dzisiejszego człowieka.

Te warunki (mobilność, indywidualizm, technicyzacja) określają rozwój metod szkolenia i doskonalenia umiejętności pracowniczych. Prześledźmy kilka nowych trendów w dziedzinie szkoleń, które odpowiadają wyzwaniom dnia dzisiejszego.

Skype to jedno z tych urządzeń, które zmieniły model kontaktów międzyludzkich. Program ten umożliwia wszechstronny kontakt oraz szeroki przepływ pomiędzy osobami, które rozdziela znaczna odległość. Możliwości płynące z używania Skype są wykorzystywane między innymi przy prowadzeniu różnego rodzaju szkoleń. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, którym brakuje czasu, by stawiać się osobiście na kursy. Szkolenie przez tego typu programy może odbywać się, gdy kursant przebywa w domu albo gdy znajduje się w podróży. Najbardziej popularne spośród tego typu szkoleń są zdecydowanie kursy językowe . Jest to oferta o tyle pomocna, że na rynku pracy pojawia się zapotrzebowanie na osobywładające egzotycznymi językami . Lektorzy łotewskiego albo albańskiego są trudniej osiągalni niż angliści albo germaniści. Tymczasem Internet umożliwia nam odnalezienie wielu lektorów z całej Polski i Europy, oferujących swoje usługi, a czas i odległość przestają być problemem dla podjęcia nauki języka, który może stać się naszym atutem przy poszukiwaniu pracy. Oczywiście, przy użyciu Skype można prowadzić nie tylko kursy językowe, ale na przykład: szkolenia technik sprzedaży, pisania biznesplanów, programowania . Bogactwo sygnałów wizualnych oraz dźwiękowych umożliwia pełny kontakt między instruktorem a kursantem. Ważna jest także możliwość nawiązania bardziej osobistego kontaktu oraz dostosowania metod nauczania do indywidualnego charakteru osoby uczącej się.

Bardziej rozbudowaną postacią szkolenia na odległość są platformy e-learningowe. Są to specjalne strony internetowe, na których uczestnicy szkoleń zakładają swoje indywidualne konta. Dzięki nim otrzymują oni dostęp do materiałów edukacyjnych – zarówno w postaci filmów instruktażowych, jak i konspektów, tabel edukacyjnych, testów sprawdzających kompetencje. Kursy, dostępne przez tego typu platformy, zwykle są rozpisane na cykle, zawierające od kilku do kilkudziesięciu lekcji . Uczestnicy tego typu kursów mogą samodzielnie, zgodnie z określonym przez siebie tempem, przyswajać kolejne porcje wiedzy oraz konfrontować swoje postępy z oceną instruktora, na przykład przy pomocy wspomnianego już programu Skype. Warto zaznaczyć, że platformy e-learningowe są już powszechnie używane przez większość polskich uczelni, a rozwiązanie to cieszy się coraz większą popularnością także wśród obecnych w Polsce firm. Zdalne nauczanie pozwala na podnoszenie niezbędnych kwalifikacji przy zaoszczędzeniu czasu oraz kosztów.

Inną metodą szkolenia, opartą jednak na bezpośrednim kontakcie, jest coaching. Jest to rodzaj „treningu” opierający się między innymi na pewnych założeniach psychoterapii oraz programowania neurolingwistycznego. Ta metoda ma na celu skłonienie pracownika, by ten samodzielnie odkrył w sobie pokłady potencjału, talentu oraz energii . Co prawda coaching zakłada znikomą ingerencję „trenera” (przeważnie są to psychoterapeuci lub psychologowie) w wybory oraz decyzje „trenującego”, jednak osobisty kontakt dwojga osób oraz ocenianie starań mają tu kluczowe znaczenie. Stawia on na rozwijanie samodzielności i odpowiedzialności u osoby przechodzącej szkolenie. Dlatego ten typ kursu, polegający na stawianiu pytań, monitoringu, doradztwie i nauczaniu jest inwestycją na przyszłość. Dzięki coachingowi pracownik może zdobyć zdolność samodzielnego stertowania swoim potencjałem psychicznym, dlatego kurs coachingowy jest inwestycją na całą zawodową przyszłość.

http://www.progresa.pl/

Polecane artykuły:

 • XXI wiek gra w karty coachingowe

   

  Kto gra w karty

  Słynne powiedzenie o „obdartym łbie” oraz o nieszczęściu w miłości w przypadku grania w karty – dziś już nie sprawdza się. Przynajmniej w mojej praktyce trenerskiej i coachingowej.

  XXI wiek należy, po blisko stu latach królowania IQ, do inteligencji emocjonalnej. W trudzie codzienności, kiedy załatwiamy codziennie setki spraw, podejmujemy tysiące decyzji, którymi potem musimy zarządzać i jeszcze nierzadko mamy do czynienia z dziesiątkami twarzy – sami zmuszamy się (a może to okoliczności wymuszają na nas?) do przyjmowania na siebie dużej ilości wiedzy. 

  SZCZEGÓŁY
 • I jak IMPRO, czyli dlaczego improwizujemy na szkoleniach

   
  Nie improwizujemy na szkoleniach" moglibyśmy napisać w naszej ulotce. Ale sęk w tym, że improwizujemy. To nie my (niestety) odkryliśmy, że teatr improwizacji może być doskonałą inspiracją do pracy z ludźmi znajdującymi się często w centrum uwagi – zmuszonych do wystąpień publicznych, zabierania głosu na forum, koncentrowania innych wokół swojej osoby. 
  SZCZEGÓŁY